Klauskite specialisto

Pastaruoju metu jaučiu karštį blauzdose. Kas tai galėtų būti? Išsiplėtusių matomų venų neturiu.

Milda.
Atsakymas. Jei karštis blauzdose vargina ilgesnį laiką, patartume kreiptis į šeimos gydytoją, kad jis įvertintų nusiskundimus, bendrą Jūsų būklę, atliktų reikiamus tyrimus (pagal būtinybę) ar nukreiptų pas specialistą. Karščio priežasčių gali būti įvairių, todėl apie tai geriausiai galėtų spręsti gydytojas, įvertinęs apžiūros ir tyrimų rezultatus.

Sergu trombocitemija, dėl to yra trombozės rizika. Profilaktiškai vartoju mažų dozių aspirino. Niekur nerandu informacijos apie mitybą žmonėms, turintiems padidintą trombozės riziką. Kokius produktus galima valgyti, o kokius reikėtų riboti arba visai atsisakyti?

Violeta.
Atsakymas. Apie šios ligos gydymo ir profilaktikos ypatumus Jums plačiau galėtų pakomemtuoti Jūsų gydytojas, kuris diagnozavo šią ligą ir skyrė profilaktikai aspirino. Dėl dietos Jūsų konkrečiu ligos atveju taip pat reikėtų pasikonsultuoti su gydančiu gydytoju arba dietologu. Pacientams su padidinta trombozės rizika yra rekomenduojama valgyti sveiką maistą, rinktis maisto racioną, gausų neskaldytų grūdų, daržovių ir vaisių ir mažai sočiųjų riebalų, vengti riebaus maisto.

 

Mano sūnui 10 metų, jis guli intensyvios terapijos skyriuje. Daktarai pasakė, kad jam insultas – krešulys buvo rastas kakle. Per kiek laiko susidaro krešulys? Kas galėjo įtakoti jo atsiradimą organizme vaiko, kuris buvo judrus, sportavo, neturėjo viršsvorio?

Egidija.
Atsakymas. Krešulio susiformavimą vaiko organizme gali sąlygoti įgimti krešėjimo sistemos pokyčiai, įgimta širdies ar kraujagyslių patologija ar kita ūmiai išsivysčiusi būklė, galinti turėti įtakos anksčiau minėtų ligų pasireiškimui. Taip pat didelis krūvis, gausus prakaitavimas gali buti staigaus skysčių sumažėjimo orgnizme priežastimi, kas irgi sąlygoja krešėjimo bei įvairių medžiagų kraujyje kokybinius ir kiekybinius pakitimus. Krešulio susiformavimas gali būti tik pasekmė iki šiol nediagnozuotos patologines buklės, todėl gydymo taktika labai priklauso nuo to krešulio susiformavimo priežasties šalinimo.

 

Rūkau. Ant kairės kojos nuo viršaus iki apačios turiu išsiraizgiusią veną. Ar gali dėl to šalti kojų padai ir galūnės? Būna, kad šąla, o po to staiga ima kaisti visos galūnės. Kodėl tai vyksta?

Vytautas.
Atsakymas. Iš pateikto aprašymo panašu, kad turite problemų ne tik su kojų venomis, bet ir su arterijomis (šąlančios pėdos). Todėl reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kad jis, įvertinęs būklę ir nusiskundimus bei atlikęs reikiamus tyrimus nukreiptų pas specialistą.

 

Abiejose kojų pakinkliuose susidarę guzai, kai tiesinu kojas, nepakenčiami skausmai tiesiog plešte plėšia, keliai patinę. Kai pasėdžiu, tai didelis vargas atsikelti, tas pats, kai iš lovos reikia atsikelti. Kuo toliau tuo didesni skausmai. Kur kreiptis? Jaučiu, kad neužilgo visai negalėsiu eiti. Naktimis, kai pradeda traukti kojas iš skausmo, nežinau ką ir daryti. Nei vaistai, nei tepaliukai nieko nepadeda. Rodos, kad man gresia kojų amputavimas.

Danutė.
Atsakymas. Ačiū už klausimą. Sunku net ir subjektyviai vertinti Jūsų būklę iš aprašytos situacijos: neaišku, kiek ilgai Jus vargina susidarę guzai kojų pakinkliuose; kokia priežastis galėjo lemti šių guzų susiformavimą (kojų operacijos, traumos); ar vargina ir išsiplėtusios paviršinės kojų venos (venų varikozė) ir pan. Todėl patartina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris Jums atliks tyrimus arba iš karto nukreips pas specialistą konslutacijai. Specialistas (pvz. kraujagyslių chirurgas) turėtų Jums atlikti visus reikiamus tyrimus, kad galėtų objektyviai įvertinti būklę bei numatyti ar paskirti tinkamą gydymą.

 

Kairėje kojoje, pakinklyje, susidarė didelis guzas. Jausmas nemalonus, kai būnu atsitūpusi ir reikia atsistoti – nepatogu. Pakinklį lyg veržtų, norisi laikyti visą laiką koją ištiestą,sunku rytą išmankštinti, daug vaikščioti nesinori,nuolat jaučiu diskomfortą. Kelias patinęs, lyginant su kitu keliu skirtumas nedidelis – 1,5 cm. Guzas matosi net per sportines kelnes. Ką daryti?

Gražina.
Atsakymas. Guzo atsiradimo pakinklyje priežastį ir tolimesnę gydymo ar kitą taktiką gali numatyti ir patarti tik gydytojas, atlikęs apžiūrą, įvertinęs Jūsų nusiskundimus ir reikalingų tyrimų rezultatus. Patartina chirurgo arba šeimos gydytojo konsultacija, kuris turėtų Jus nukreipti chirurgo konsultacijai.

 

Prieš 15 dienų padaryta kojų venų operacija lazeriu. Keliose vietose kojoje kur buvo pjūviukai susidarė kaštono dydžio guzai. Ar jie patys išsiskirstys, o gal tai krešuliai?

Marius.
Atsakymas. Kartu su lazeriniu  endovaskuliniu kojų venų varikoziniu gydymu  sėkmingai galima derinti paviršinių kojų veninių kapiliarų korekciją lazeriu, intensyvia pulsine šviesa  ar skleroterapija.
Dėka to, kad „lazerinė“ operacija atliekama vietinėje nejautroje, nėra ištraukiami poodinių venų kamienai, nepažeidžiami aplinkiniai audiniai – sumažėja pooperacinio skausmo tikimybė, minimalios kraujosrūvos. Pacientas iš karto po operacijos išvyksta iš dienos stacionaro ir netgi tą pačią dieną gali atlikti lengvus darbus. Po operacijos skiriami antikoaguliantai 6 dienas ir kompresinė terapija 2 savaičių laikotarpyje. Tačiau sveikimo procesą poprocedūriniu periodu įtakoja ir kokiu lazerio aparatu buvo atlikta procedūra, kokia ir kiek ilgai buvo slirta antitrombotinė (antikoaguliacinė) profilaktika, kokios kitos trombozšs prevencijos priemonės taikytos/rekomenduotos pooperaciniu periodu.
Esant Jūsų aprašytai situacijai, rekomenduotume kreiptis į procedūrą atlikusį gydytoją. Jis objektyviai įvertins ir paaiškins esamą poprocedūrinę būklę.

 

Ar tiesa, kad ilgai gulint kojų venose gali formuotis trombai? Kaip jų išvengti, jeigu dėl aukštos temperatūros ir prastos savijautos nėra jėgų atsikelti ir pajudėti?

Antanina K.

Atsakymas. Pirmiausia atkreipiame dėmesį, kad trombai gali pradėti formuotis kojose tik tuomet, jeigu jos ilgą laiką visiškai nejuda, pavyzdžiui, yra sugipsuotos ar žmogų yra ištikęs paralyžius. Tokiu atveju gydantis gydytojas nusprendžia, kokia trombozės prevencijos priemonė pacientui turi būti taikoma.
Tačiau jeigu lovoje gulite dėl aukštos temperatūros, baimintis neturėtumėte. Gulėdami mes pakankamai dažnai keičiame kojų padėtį, tad kraujas kojų venomis cirkuliuoja ir didelės grėsmės trombų susidarymui nėra.

Kodėl moterims kraujo krešulių rizika yra didesnė?

Elvyra U.
Atsakymas. Tai lemia moterų fiziologiniai ir gyvenimo būdo ypatumai. Pavyzdžiui, moterys labiau negu vyrai yra linkusios į nutukimą, o jis yra vienas iš trombozės rizikos veiksnių. Kalbant apie rizikos veiksnius, kurie aktualūs tik moterims, svarbu paminėti hormoninių preparatų vartojimą. Labai svarbu žinoti, kad trombozės rizika ypatingai padidėja tuomet, jeigu kontraceptikus vartojanti moteris rūko. Rūkymas priskiriamas prie svarbiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių. Be to, trombozės rizika yra keletą kartų didesnė nėštumo metu.

Ar pasyvus rūkymas padidina kraujo krešulių susidarymo riziką?

Stanislovas.
Atsakymas. Tyrimais įrodyta, kad būnant prirūkytose patalpose, bet pačiam nerūkant, didėja išeminės širdies ligos rizika. Ši liga – dažniausia širdies ir kraujagyslių ligos forma. Sergant ja aterosklerozė pažeidžia vainikinės arterijos sienelę sudarydama sąlygas susiformuoti trombui. Todėl venkite būti prirūkytose patalpose ar stovėti šalia rūkančių žmonių.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22