Ligos

Ūmus koronarinis sindromas

Širdies ir kraujagyslių ligos – pagrindinė mirties priežastis išsivysčiusiose pasaulio šalyse. Išeminė širdies liga – dažniausia širdies ir kraujagyslių ligų forma. Sergant ja aterosklerozė (kraujagyslių kalkėjimas) pažeidžia vainikinės arterijos sienelę sudarydama sąlygas susiformuoti trombui. Ligos sunkumas priklauso nuo to, kiek stipriai kraujo krešulys yra užkimšęs vainikinę arteriją.

Ūminis koronarinis sindromas – tai ūmaus išeminės širdies ligos pasireiškimo atvejis. Šis sindromas pasireiškia, kai vainikinėje kraujagyslėje virš aterosklerozinės plokštelės susidaro trombas.

Ūminis koronarinis sindromas dažnai apibūdinamas kaip nestabili krūtinės angina (priešinfarktinė būklė) arba ūminis miokardo infarktas.

Simptomai

Įprastas ūminio koronarinio sindromo požymis – skausmas krūtinėje, paprastai už krūtinkaulio arba jaučiamas krūtinės priekyje. Skausmas dažnai plinta į kairiąją ranką arba į abi rankas, petį, nugarą ir žandikaulį.

Skausmą pacientai paprastai apibūdina kaip gniaužiantį, veržiantį, spaudžiantį ar deginantį. Moterims dažniau nei vyrams be krūtinės skausmo pasireiškia ir kitų simptomų: dusulys, pykinimas, vėmimas, nuovargis, virškinimo sutrikimas, prakaitavimas.