Klauskite specialisto

Į klausimus atsako:
dr. Arūnas Grinkevičius, kraujagyslių chirurgas-flebologas (Vilniuje), www.venugydymas.lt

Kokie kraujo tyrimai gali rodyti galimą trombų susidarymą arba kraujo tirštumą? Mano vyrui 31 m., jam dažnai šąla ir tirpsta galūnės, kartais pulsas būna ~100, spaudimas pašoka, o kartais būna per žemas, paskauda kairėje pusėje širdies srityje. Toks jausmas, kad kraujas necirkuliuoja. Ar šie simptomai gali būti susiję su trombų susidarymu? Arba tai kokios kitos ligos požymiai?

Renata.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: tyrimai, kurie gali įrodyti trombų buvimą yra: dvigubo skenavimo ultragarsas, kompiuterinė tomografija, D-dimerų padidėjimas. Jeigu vyras skundžiasi krūtinės skausmais, reikėtų konsultuotis su kardiologu dėl galimos stenokardijos, kuri labai jaunėja paskutiniais metais. Reikia užsirašyti EKG. Pradžiai būtų tiek patarimų.

Kodėl man kartais tiesiog nei iš šio, nei iš to pamėlynuoja pirštų kraujagyslės ir jaučiasi šioks toks skausmas. Praeina tas mėlynumas po maždaug 4-5 dienų.

Judita.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: labai svarbu išsiaiškinti, kokie veiksniai sukelia tą pamėlynavimą. Yra susirgimų, kai spazmuoja arterijos ir pirštai pamėlsta. Tai būdinga Reino sindromui. Tai sukelia šaltis, stresas ar pan. Įtariant Reino sindromą reikia tartis su reumatologu.

Dirbu stovimą darbą. Pajutau kairės kojos skausmą. Po keliu apčiuopiau porą giluminių gumbelių. Norėjau paklausti, kas tai galėtų būti ir kaip gydyti?

Monika.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: vien apčiuopos metu žmogui pačiam labai sunku nustatyti kas tai per gumbeliai. Gal tai riebalinis audinys, gal veniniai mazgai, gal jungiamojo audinio sankaupos po traumu. Būtina konsultuotis su specialistais. Jeigu kojos dar ir tinsta, kreipkitės į kraujagyslių chirurgą.

Labai tinsta kojos, ypač plaštakos, vėliau pėdos ir kyla aukštyn, ypač kai šilta. Miegu pakėlusi kojas, bet jei naktis šilta, tai tik dalinai atslūgsta. Dirbu sėdimą darbą. Patarkite, ką daryti.

Genutė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: reikėtų pradėti nuo elastinio kompresinio trikotažo. Jeigu sėdite visą dieną, tai pati efektingiausia priemonė. Jei atsiras diskomfortas, būtina konsultacija pas kraujagyslių chirurgą.

Man 33 metai, labai skauda kojas,juntu tempimą, sunku vaikščioti. Pabudus ryte kojos būna patinusios, skauda ir ramybės būsenoje, negaliu ilgai laikyti sulenkusi.

Dovilė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: atvykite kojų kraujotakos tyrimui dvigubo skenavimo pagalba pas kraujagyslių chirurgą.

Man 20 metų. Laukiuosi vaikelio 16 savaičių, jau keleta savaičių tinsta rankos. Bet tik tada, kai nuplaunu šaltu vandeniu ar vėsesniu oru išeinu į lauką. Sutinsta visi pirštai ir gana skaudžiai. Kas tai galėtų būti ir kur kreiptis?

Indrė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: nėštumo metu organizmas labai keičiasi. Vyrauja kita hormoninė reguliacija, tad tinimai natūralus dalykas. Venkite viso to, kas galėtų sukelti minėtus simptomus. Po nėštumo paprastai daugelis tokio pobūdžio sutrikimų išnyksta. Jei išlieka – būtina konsultuotis, tirtis, gydytis. Kreipkitės, jei bus būtina.

Ar gulint vidaus skyriuje Šiauliuose su plaučių tromboembolija ir giliųjų venų uždegimu privalo atrasti kraujo krešėjimo priežastį, padaryti genetinius krešumo ir onkologinius kraujo tyrimus? Jokio gydymo nerekomemendavo išleidžiant, tik gerti orfarino 3 tabletes ir pasitikrint pas savo gydytoją. Praėjus 2 dienom pradėjo vėl tinti bauzda, nors buvo ir neatsileidus išrasant, tik pagerėjo truputį, mažiau skaudėjo. Po to kasdien vis žemiau leidosi ir didėjo tinimas, ištino kauliukas iki pirštų, užtirpęs kulnas. Kur kreiptis, kad padarytų visus reikiamus tyrimus dėl priežasties nustatymo? Kas turi išrašyti kompresines kojines? Kiek šiai ligai turi įtakos maistas ir rūkymas?

Daiva.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: gydytojas privalo tai padaryti pats arba rekomenduoti šeimos gydytojui ieškoti galimos GVT (giliųjų venų trombozės) priežasčių. Paskirtas Orfarinas – gydymas adekvatus. Palaikyti būtina SPA<30; INR>2.2. Kadangi GVT dažnai atsiranda kaip piktybinių susirgimų pasekmė, reikalinga atlikti vidaus organų echoskopiją, detalų kraujo tyrimą, koaguliogramas, krūtinės ląstos rentgenogramą. Neradus grubios priežasties, vėlesniame periode reikia tirti genetiką dėl įgimtų krešumo faktorių defektų (ypač, jei šeimoje GVT yra buvusi pas keletą asmenų). Šiai dienai Jūs gaunate tai, kas reikalinga. Būtina nešioti elastines kojines 2 kompresinės klasės. Įsigykite vaistinėje matuodami ant sveikos kojos.

Kojų venos išsiplėtusios, kartais skauda. Pastaruoju metu atsirado duobutė, dabar dar viena šalia, koją labai skauda, ilgai negaliu būti ištiesusi. Darbas stovimas. Kas gali būti?

Lina.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: Jums būtina kraujagyslių chirurgo konsultacija ir tyrimas dvigubo skenavimo aparatu. Manyčiau, kad bus reikalingas gydymas. Kitu atveju liga progresuoja ir sukelia eilę komplikacijų.

Pradėjo trūkinėti kojų kraujagyslės, labai skauda, sunku net vairuoti, atsiranda mėlynės. Ar tai venų varikozė? Kaip gydyti? Gyvenu užsienyje.

Skirmantė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: siūlau panešioti profilaktines elastines kojines (apie 140D). Taip pat patartina Cyclo3forte ar kiti venotonikai, kurie yra Jūsų šalyje. Geriama 2-4 tabletės per dieną. Prieš vartodama paskaitykite informacinį lapelį.

Kur galima kreiptis angiochirurgo konsultacijai su 10 m. vaiku dėl kojos limfedemos. Visur kur skambinome, net neregistruoja, argumentudami, kad vaikų nepriima. Gal galėtumėte patarti, kur mums kreiptis?

Aida.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: siūlyčiau ieškoti konsultacijos pas docentą Gintarį Vilkevičių. Tai vaikus konsultuojantis kraujagyslių chirurgas. Gydytojas dirba Vilniaus Santariškių klinikose, kraujagyslių chirurgijos centro vadovu.

Per nėštumą pastebėjau, kad vienos kojos vena labai išsiplėtusi ir šalia tarsi mėlynė. Dabar kojos neskauda. Kas tai? Ar reiktų sunerimti?

Loreta.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: reikėtų sunerimti ir kreiptis konsultacijos dėl besivystančios venų varikozės.

Ant kairės plaštakos užkrito sunkus daiktas. Ranka ištino, labiausiai nukentėjo nykštys, plyšo išilgai piršto oda ir iš delno pusės truputį įplyšo. Ligoninėje susiuvo, peršvietė ir paaiškėjo, kad nykštys lūžęs. Uždėjo langetę. Kiti pirštai nenukentėjo. Dabar jau 5 para eina. Pradėjo ties tarpupirščiais raudonuoti ir truputį pamėlo pirštai, ranka dar ištinusi. Ar tai normalu?

Rolandas.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: iš trumpo aprašymo panašu, kad viskas vyksta sklandžiai. Penktą parą išryskėjo kraujosrūva tarpupirščiuose, kas sukėlė nerimą. Jeigu ranka vis labiau tinsta, darosi karšta ir vystosi vis didesnis skausmas – būtina sunerimti dėl infekcijos. Tada reikia kreiptis pagalbos.

Man dažnai tinsta kojos. Labiausiai ištinsta ir skauda, tampa kietos blauzdos, kai pavaikštau truputį ant lygaus pado. Po to taip skauda, kad keletą dienų vos paeiti galiu, atrodo, visas raumuo sustingęs. Tepu gliukozaminu ir nuskausminamaisiais tepalais, ir mažinančiais tinimą, bet neveikia. Tai pasikartoja dažniausiai pavasarį, pakeitus avalynę. Ar reikia kreiptis į medikus? Man 28 m.

Gražina.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: kojų tinimo priežastys yra kelios. Kad būtų galima atsakyti kodėl ir kaip Jums padėti, reikalinga susitikti konsultacijai su kraujagyslių chirurgu. Kartais pakanka elastinio trikotažo, kartais būtina ir operacija. Tai galima atsakyti atlikus kojų tyrimą ultragarsu.

Praėjusią savaitę man buvo atlikta kojų venų operacija lazeriu. Šią savaitę nuėmus pleistrus, kurie buvo užklijuoti po operacijos, pastebėjau blauzdos dalyje (ten, kur darytas vienas iš daugelio dūrių) tokį nemažą guziuką. Jis nėra kietas, neskausmingas, bet nuėmus kompresinę kojinę, matomas išoriškai. Ar tokie dariniai gali būti po lazerinės operacijos, ar jie pranyks, ar čia kažkas negerai? Šlaunies dalyje, ten, kur daugiausia dūrių, irgi yra nežymių tokių sukietėjimų.

Sandra.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: tai normali pooperacinė eiga. Paprastai per keletą savaičių viskas išnyksta.

Vyrui 38 m. Buvo įtartas plaučių uždegimas, pakenktas mažas plotas, kosėjo, fiziškai silpnai jautėsi kurį laiką, dusdavo ir dešinę blauzdą paskaudėdavo. Po mėnesio sutino blauzda, pradėjo trūkti oro, dusinti. Nusiuntė į ligoninę Šiauliuose, bet jam dar blogiau. Vos nueina iki tualeto, baisiai skauda, lašina hepariną jau 3 paros, bet negerėja. Lašelinių neskyrė, į pilvą ampulių neleidžia. Kas tai gali būti? Kodėl neskystėja kraujas? Kompiuterine tomografija aptiko plaučiuose trombų, nustatė arterinę emboliją, bet kojos netyrė. Kaip turėtų būti gydoma, ar nereikėtų ištirti kojų?

Jovita.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: pagal aprašymą, vyras serga giliųjų venų tromboze ir patyrė jos komplikaciją – masyvią plaučių arterijos emboliją. Gydymas heparinais gali būti taikomas vėliau pereinant prie orfarino ir palaikant kraujo krešumo rodiklius tam tikrame lygyje, kuris leidžia tirpinti trombus ir nesusidaryti embolijai (SPA<30; INR >2,2). Jei embolija kartojasi gydymo fone, būtinas priešembolinio filtro implantavimas. Šiaulių ligoninėje nėra tam galimybių. Gydymo fone buklė turi gerėti. Kartu jaunam vyrui, išsivysčius tokiems dalykams, būtinas viso organizmo bendras ištyrimas (visų organų echoskopija, kraujo krešumo rodiklių genetiniai tyrimai ir t.t.) >50 proc. atvejų randama piktybinių procesų arba kraujo ligų. Būkite atidūs.

Netikėtai ant kojos ties blauzda kiek žemiau atsirado pakankamai stambios raudonos mėlynės-dėmės. Jos yra jau 5 savaites, kiek pamažėjo, tačiau nepranyksta. Neseniai koją ties blauzda buvo sutraukęs mėšlungis, labai skausmingas ir tuo pačiu metu buvo siaubingai silpna. Kitą dieną koja ištino, tačiau pamiegojus praėjo. Po mėšlungio toje vietoje paspaudus liko skausmas. Ar tai rimta? Ar turėčiau kreiptis į gydytoją?

Asta.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: taip, turite kreiptis ištyrimui dėl paviršinių ir giliųjų venų būklės. Tyrimą turi atlikti kraujagyslių chirurgas echoskopu.

Prieš pusę metų atlikta kojos venų lazerinė operacija. Jaučiuosi gerai, bet liko ryškios didelės mėlynės. Ar jos negydomos išnyks?

Irena.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: mėlynes tepkite heparino turinčiais geliais. Per laiko jos turi išnykti.

Sausį nugriuvau nuo kėdės ir stipriai susižeidžiau koją. Vidinė blauzdos dalis buvo mėlyna, labai skaudėjo, vairuojant tirpo. Kadangi bijojau, kad nebūtų lūžęs kaulas, tą patį vakarą vaziavau į ligoninę peršviesti. Sakė, kad nelūžo ir paleido liepdami šaldyti. Dabar jau balandzio vidurys sumušimo vieta dar mėlyna, o prie kaulo glostant koją jaučiu gumbą (kaulas nelygus). Ar reikia sunerimti?

Vaida.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: Po sumušimo galėjo sureaguoti atkaulis ir duoti taip vadinamą deformaciją arba gumbą. Lūžį rentgenu tikrai turėjo nustatyti ir jei nebuvo matoma, sunkiai tikėtina, kad buvo kitaip. Kraujosruva po sumušimo gali jaustis iki metų. Ypač, jei buvo stipri trauma, raumenų ir aplinkinių audinių sumušimų. Jei labai nerimaujate, galite pasikartoti rentgeno tyrimą. Sprendžiant iš jūsų aprašymo, lūžis mažai tikėtinas.

Man 20 m. Laukiuosi vaikelio, jau 32 savaitė. Labai skauda kairę koją. Skausmas eina nuo kirkšnies iki kelio. Paeiti visai negaliu.

Aistė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: pasitarkite su savo akušeriu-ginekologu. Jeigu būtų įtarimų dėl kojos kraujotakos, kreipkitės pas kraujagyslių chirurgą echoskopiniam kojos kraujotakos tyrimui.

Geriu varfariną, neseniai atsirado keletas mėlynių ant rankų. Ką tai galėtų reikšti? Ar reiktų pakeisti vaisto dozę?

Liudmila.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: vartojant varfariną būtina tirtis kraują bent kartą į 2 savaites. Būtina palaikyti krešumo rodiklius tokiame lygyje (jei kitaip nepataria šeimos gydytojas): SPA <30, o INR >2,2. Varfarino perdozavus galimas kraujavimas ne tik į odą (po mikrotraumų), bet ir į akis, iš nosies, į smegenis ir t.t.

Esu 54 metų. Prieš kelis metus vakarais patindavo blauzdos, o šiuo metu labiau kairioji ir ją jau skauda. Šeimos gydytojai pasakiau apie savo neaiškios kilmės skausmą, nepažiūrėjusi paskyrė naudoti detralex ir vitamino C. Naudoju, bet skausmas nepraeina, kartais lyg ir aprimsta, bet staiga einant ar keičiant padėtį stipriai nusmelkia ar maudžia. Darbas sėdimas.

Snieguolė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: jums būtinas ultragarsinis dvigubo skenavimo tyrimas. Reikalinga ištirti kojų veninės kraujotakos situaciją. Kreipkitės į kraujagyslių chirurgą dėl konsultacijos.

Dirbu fizinį darbą, tenka dažnai kiloti sunkias dėžes, didelis krūvis tenka rankoms. Nors mano rankos labai plonos, venos išsiplėtę ir didelės, išpursta kartais šilumoje, bet pakėlus rankas jos vėl sumažėja. Darbo jau atsisakiau, gal galima būtų rankas kaip nors išgydyti, kad venos neatrodytų taip baisiai. Gal galima kokių vaistų pagerti ar kokį kitą gydymo budą pritaikyti? Man 35 m.

Gitana.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: paprastai rankoms gydymas nėra taikomas. Retais atvejais taikoma skleroterapija.

Man 30 m., nešioju kompresines kojines ant abiejų kojų, tačiau trombozė buvo nustatyta vienoje kojoje. Ar būtinai reikia nešioti ant abiejų kojų, gal užtektų ant vienos?

Gediminas.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: užtenka ir ant sergančios kojos, tačiau dėl komforto žmonės paprastai nešioja ant abiejų kojų.

Mamai išoperavo kirkšnies limfmazgius, dabar tinsta kojos. Gal galite patarti, kaip sumažinti tą tinimą.

Daiva.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: kojos tinimui mažinti tinka elastinio trikotažo dėvėjimas – kojinės. Taip pat limfodrenažinis masažas.

Man 29 m. Per paskutinį pusmetį toje pačioje pėdos vietoje (prie trijų pėdos pirštų) jau 3 kartus trūko kraujagyslė. Iš pradžių galvojau, kad susižeidžiau, bet vėliau trūkimai tiesiog atsirasdavo be priežasties. Ar tai gali būti, kokios ligos priežastis? Mano kojos nėra stiprios, iki 4 m. nevaikščiojau, buvo lengvas pėdų paralyžius.

Kristina.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: jeigu tokio pobūdžio nusiskundimai pasikartotų, reikėtų konsultuotis su kraujagyslių chirurgais.

62 m. vyrui netikėtai pradėjo tinti dešinė blauzda. Tinimas jau apėmė čiurną. Kokia tinimo priežastis? Kokių priemonių imtis namų sąlygomis: spiritinių kompresų, masažų, kontrastinio dušo?

Rima.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: būtinas kraujagyslių chirurgo konsultavimas ir ultragarsinis ištyrimas įtariant giliųjų venų trombozę.

Jeigu sergu tromboze, kiek mėnesių priklauso nedarbingumas? Ar galima pajusti trombo judėjimą?

Božena.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: trombo judėjimas gali pasireikšti dusuliu, kosuliu, skrepliavimu krauju. Fiziškai pajausti trombo judėjimą praktiškai neįmanoma. Dėl nedarbingumo sprendžia šeimos gydytojas ir kraujagyslių chirurgas. Tai priklauso nuo faktorių, lemiančiu žmogaus darbingumą. Jeigu darbas stovimas, sunkus, fizinis, susijęs su vibracija ar pan., tai nedarbingumas priklausytų ilgesniam laikui.

Prieš mėnesį pakeitė klubo sąnarį. Pastebėjau, kad tos kojos blauzda patinusi, truputį veržia, kai lankstau. Ar reikia kreiptis į gydytoją?

Danutė.
Atsakymas. Gyd. Grinkevičius: po traumatologinių protezavimo operacijų dažnos giliųjų venų problemos ir trombozės. Didėjant tinimui, būtina kreiptis pas kraujagyslių chirurgą ultragarsiniam giliųjų venų tyrimui.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22