Ligos

Giliųjų venų trombozė

Dažniausia venų trombozės liga – giliųjų venų trombozė, kuri atsiranda giliosiose kojų ir dubens venose. Šios ligos riziką didina tokie veiksniai kaip didžiosios ortopedinės operacijos (pavyzdžiui, klubų ar kelio sąnario keitimas), vėžiniai susirgimai, įgimtos krešėjimo anomalijos ar gulėjimas ligoninėje dėl sunkių ligų.

Giliųjų venų trombozė dažnai neturi jokių simptomų. Dėl šios priežasties liga gali būti nenustatyta tol, kol paciento neužklumpa gyvybei pavojinga plaučių embolija, dėl kurios ligoninėje įvyksta 5–10% mirčių.8

Pacientams, kurie patenka į didelės rizikos grupę (pavyzdžiui, kuriems atliekamos didžiosios ortopedinės operacijos, įskaitant klubo ar kelio sąnario keitimo), siekiant užtikrinti optimalų rezultatą, būtinas trombozės gydymas ir profilaktika.

Giliųjų venų trombozės simptomai

Giliųjų venų trombozė dažnai neturi simptomų. Matomi ir juntami požymiai gali būti: galūnių patinimas, skausmas ir odos spalvos pasikeitimas. Gali pasireikšti jautrumas šlaunų srityje, vienos kojos tinimas, šiluma ir paviršinių venų išsiplėtimas.9 Tačiau dauguma šių požymių ir simptomų būdingi ir kitoms ligoms, todėl jų nepakanka ligai diagnozuoti. Ar pacientas serga giliųjų venų tromboze, gali nustatyti tik gydytojas, atlikęs reikalingus tyrimus.

Potrombozinis sindromas

Kokias pasekmes gali sukelti trombozė ir kokie negalavimai gali pasireikšti, kai giliojoje kojos venoje susiformuoja trombas ir pažeidžiama kraujo tėkmė?

Venų trombozė gali pažeisti venų vožtuvus ir apsunkinti grįžtamąjį veninio kraujo tekėjimą. Taip pažeidžiami ir kojos audiniai.

Jei trombozė negydoma, paprastai išsivysto uždegiminė reakcija ir sutrinka kraujo tekėjimas. Dėl to trombozė gali sukelti lėtinį venų nepakankamumą, dėl kurio pasireiškia potrombozinis sindromas.

Potrombozinis sindromas gali pasireikšti ilgalaikiu pėdos ar kojos patinimu, dažniausiai susijusiu su tempimo ir sunkumo jausmu. Oda ties vidine kulkšnimi gali paruduoti ir atsirasti randelių. Sunkiais atvejais blauzdoje susiformuoja opa, kuri gali pasidaryti lėtinė ir sunkiai gydoma.

Šaltiniai:

8. Francis CW. Clinical practice. Prophylaxis for thromboembolism in hospitalized medical patients. N Engl J Med. 2007;356(14):1438-1444.
9. Turpie AG, Chin BS, Lip GY. Venous thromboembolism: pathophysiology, clinical features, and prevention. BMJ. 2002;325(7369):887-890.