Pažinkite trombozę

Kodėl susidaro pavojingi krešuliai

Kraujo krešuliai gali susidaryti dėl įvairių priežasčių. Jau prieš 150 metų vokiečių patologas Rudolfas Virchovas minėjo tris veiksnius, kurie tarpusavyje sąveikauja ir turi įtakos trombozės atsiradimui. Šie trys veiksniai vadinami Virchovo triada, jie yra aktualūs šiandien:

  • kraujo tėkmės pokyčiai: kraujotakos sulėtėjimas ar sūkurių susidarymas, pavyzdžiui, dėl gipso, tvarsčių ar lovos režimo;
  • pažeistos kraujagyslių sienelės, pavyzdžiui, operacijų metu;
  • kraujo sudėties pokyčiai, pavyzdžiui, po operacijos, nėštumo metu ar po gimdymo.

Daugiau informacijos rasite čia.

Dažnai trombozės atsiradimą lemia keletas priežasčių. Kai kuriuos svarbius trombozę lemiančius veiksnius, tokius kaip rūkymą, mitybos įpročius ar fizinį aktyvumą, galime kontroliuoti patys. Trumpai apie kiekvieną iš jų.

Rūkymas

Tabako rūkymas – vienas svarbiausių galūnių arterijų trombozės („rūkalių gangrenos“) rizikos veiksnių. Širdies infarktui ir smegenų insultui rūkymas taip pat yra lemiamas rizikos veiksnys. Kuo anksčiau pavyksta mesti rūkyti, tuo didesnė tikimybė sumažinti trombozės riziką bei sulėtinti aterosklerozės vystymąsi. Plačiau apie rūkymo poveikį sveikatai skaitykite čia.

Padidėjęs kraujo riebalų kiekis

Padidėjusi kraujo riebalų (lipidų) koncentracija taip pat priskiriama prie trombozės rizikos veiksnių. Aukštas cholesterolio kiekis kraujyje yra nesveikos gyvensenos pasekmė: rūkymo, antsvorio, nepakankamo judėjimo, prastos mitybos.

Diabetas

Diabetas – pripažintas širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys, atliekantis svarbų vaidmenį aterosklerozės ir trombozės vystymosi procese. Dauguma cukriniu diabetu sergančių pacientų serga vadinamuoju senatvės (2 tipo) diabetu. Tokios priemonės kaip fizinis aktyvumas ir svorio reguliavimas gali padėti išvengti senatvės diabeto ar jį sušvelninti. Tinkama cukrinio diabeto kontrolė gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų dažnumą.

Padidėjęs kraujospūdis

Padidėjęs kraujospūdis arba hipertenzija šiandien laikomas vienu dažniausių aterosklerozės ir trombozės rizikos veiksnių. Fizinis aktyvumas ir svorio reguliavimas gali padėti sumažinti kraujo spaudimą. Reguliariai palaikant normalų kraujo spaudimą rizikos galima išvengti.

Antsvoris

Antsvoris – ne tik rizikos veiksnys. Jis gali suaktyvinti ir kitus rizikos veiksnius, tokius kaip padidėjęs kraujospūdis, didelis cholesterolio kiekis ar diabetas, ir vaidina itin svarbų vaidmenį pasireiškus šioms aplinkybėms.

Nepakankamas judėjimas

Nepakankamas fizinis aktyvumas taip pat priskiriamas prie širdies ir kraujagyslių ligų bei trombozės rizikos veiksnių. Norint išvengti ligos rekomenduojamos nuolatinės treniruotės – ne trumpesnis kaip 30 min. priimtinas fizinis krūvis kasdien.

Nesveika mityba

Nepakankamas fizinis aktyvumas taip pat priskiriamas prie širdies ir kraujagyslių ligų bei trombozės rizikos veiksnių. Norint išvengti ligos rekomenduojama bent 30 min. kasdien aktyviau pajudėti (pavyzdžiui, sparčiu žingsniu pasivaikščioti lauke), pasimankštinti, dažniau atsitraukti nuo sėdimo darbo.

Stresas

Reakcija į stresą bei tam tikros asmeninės savybės laikomos kontroliuojamais rizikos veiksniais. Būdų, kaip suvaldyti stresą, galima išmokti ir taip prisidėti prie rizikos sumažinimo.