Kaip atrodo trombozė?

Sveiko žmogaus organizme kraujas nesustodamas cirkuliuoja kraujotakos sistemoje, kurią sudaro širdis, venos, arterijos ir kapiliarai. Pacientams, patyrusiems didžiąsias ortopedines operacijas, pavyzdžiui, kelio ar klubo sąnario keitimo, išauga trombozės rizika, nes operacija sustiprina kraujo krešėjimą bei sulėtina venomis į širdį tekančio kraujo greitį. Dėl lėtesnės kraujo tėkmės bei galimų kraujagyslių sienelių pažeidimų gali susidaryti krešuliai (trombai) giliosiose kojų venose.

Šie trombai dažniausiai formuojasi šalia venų vožtuvų. Trombui didėjant, dalis jo gali atplyšti ir nukeliauti su krauju per širdį į plaučius sukeldamas gyvybei pavojingą būklę – plaučių emboliją.

 

Kairiojo prieširdžio trombozė, esant prieširdžių virpėjimui
Prieširdžių virpėjimo metu kairiajame prieširdyje susiformavęs trombas gali virsti embolu ir vėliau per kairįjį skilvelį patekti į kraujotaką.
Miego arterijoje esantis embolas juda į smegenis
Embolas, susidaręs atitrūkus kairiajame prieširdyje prieširdžių virpėjimo metu susiformavusiam trombui, keliauja miego arterija į smegenis.
Embolas įstringa galvos smegenų arterijoje
Embolas, susidaręs atitrūkus kairiajame prieširdyje prieširdžių virpėjimo metu susiformavusiam trombui, įstringa galvos smegenų arterijoje ir sutrikdo kraujo tekėjimą, sukeldamas insultą.
Išeminis insultas, sukeltas iš širdies atkeliavusio trombo (embolo)
Galvos smegenų insultas, kurį sukelia smegenų kraujagyslę užkimšęs trombas.
Ūminis koronarinis sindromas – vainikinės arterijos užsikimšimas trombu
Esant ūminiam koronariniam sindromui, vainikinės arterijos aterosklerozinė plokštelė suyra ar atitrūksta, dėl to susidaro kraujo krešulys, kuris blokuoja kraujo tekėjimą.
Širdies raumens pažeidimas, esant ūminiam koronariniam sindromui
Širdies raumens sritis, pažeista dėl vainikinės arterijos, tiekiančios kraują į tą sritį, ūmaus užsikimšimo.
Širdis
Dešinioji širdies pusė į plaučius tiekia deguonimi neprisotintą kraują, kairioji pusė pumpuoja deguonimi prisotintą kraują į sisteminę kraujotaką.
Pagrindinės venos ir arterijos
Trombas blokuoja kraujo tekėjimą vena arba arterija, ir, atsiskyręs nuo kraujagyslės sienelių ir patekęs į plaučius ar kitus gyvybiškai svarbius organus, gali sukelti mirtį.
Venų trombų susidarymas
Venų trombai linkę formuotis ties venų vožtuvais.
Plaučių embolija
Kojų venose susidaręs ir atitrūkęs embolas juda apatine tuščiąja vena į dešinįjį prieširdį, dešinįjį skilvelį ir pasiekia plaučių arteriją, kur užkerta kelią kraujui patekti į plaučius. Kyla plaučių embolijos – gyvybei pavojingo įvykio – rizika.

Giliųjų venų trombozė

Labiausiai paplitęs venų tromboembolijos tipas yra giliųjų venų trombozė, kuri pasireiškia giliosiose kojų ir dubens venose.