Gydymas ir profilaktika

Antiagregantai

Antiagregantai, iš kurių geriausiai žinoma ir plačiausiai vartojama yra acetilsalicilo rūgštis (dar vadinama aspirinu), pasižymi įrodytu trombozės gydymo ir prevencijos veiksmingumu, kraujo krešėjimą mažinančiu poveikiu, todėl gali apsaugoti nuo miokardo infarkto arba smegenų insulto.

Acetilsalicilo rūgšties tabletės sumažina trombocitų sulipimą ir neleidžia susidaryti trombams, galintiems susiaurinti arba visiškai užkimšti kraujagyslę.

Kraujo krešėjimui slopinti acetilsalicilo rūgšties tabletės gali būti vartojamos šiais atvejais: sergant išemine širdies liga, esant krūtinės anginai, ūminiam miokardo infarktui, po vainikinių arterijų plėtimo ir stentavimo, po trumpalaikio smegenų išemijos priepuolio ar insulto ir kt.

Acetilsalicilo rūgštis ir kiti antiagregantai pasižymi mažesniu kraujo krešėjimą slopinančiu poveikiu nei antikoaguliantai, todėl asmenims, turintiems didesnę širdies ir kraujagyslių ligų riziką, antiagregantai gali būti nepakankamai veiksmingi. Sprendimą, kuriais vaistais – antiagregantais ar antikoaguliantais – turi būti gydomas konkretus ligonis, siekiant jį apsisaugoti nuo trombozės komplikacijų, turi priimti gydytojas.