Pažinkite trombozę

Trombozės rūšys

Trombozė gali atsirasti bet kurioje kraujagyslių sistemos vietoje – venose, arterijose ir širdyje. Dažniausiai liga prasideda, kai pažeidžiamas vidinis kraujagyslės sienelės sluoksnis, kai sulėtėja kraujotaka, pakinta kraujo sudėtis.4

Veninė trombozė

Venų trombozė pasireiškia penkis kartus dažniau nei arterijų trombozė ir yra viena iš dažniausių širdies ir kraujagyslių ligų pasaulyje4. Šios ligos dažnumas bėgant metams didėja, o maždaug nuo 60-ųjų gyvenimo metų trombozės rizika ypač išauga ir vargina daug garbaus amžiaus žmonių5. Aštuoniasdešimtmečiui tikimybė susirgti venų tromboze yra penkeriopai didesnė nei sulaukusiam penkiasdešimties.5

Sergamumo paplitimo priežastimi gali būti tai, jog venų tromboembolija dažnai neturi jokių požymių, todėl yra diagnozuojama per vėlai.

Iš pradžių trombai susidaro smulkiosiose venose, o po kelių savaičių išplinta į stambiąsias venas. Čia esantys kraujo krešuliai gali atplyšti ir nukeliauti į plaučius sukeldami mirtiną komplikaciją – plaučių emboliją.

Arterinė trombozė

Arteriniai trombai pasitaiko rečiau, tačiau jų sukeltos pasekmės itin pavojingos. Krešuliams pažeidus vainikines arterijas, kurios širdies raumenį aprūpina krauju, pasireiškia išeminė širdies liga, o užsikimšus širdies vainikinei kraujagyslei, pasireiškia ūminis koronarinis sindromas. Blogiausia jo pasekmė yra miokardo infarktas. Jeigu trombas užkemša miego arteriją, kuri aprūpina smegenis krauju, į smegenis gali nebetekėti kraujas, o žmogų – ištikti insultas.

Arterijose krešuliai susidaro tose vietose, kur vidinis kraujagyslės sienelės sluoksnis yra pažeistas aterosklerozės (kraujagyslių kalkėjimo). Šios klastingos uždegiminės ligos pradžioje kraujagyslių sienelėse kaupiasi kraujo riebalai, jungiamieji audiniai, trombocitai, kalcis. Iš jų susidaro aterosklerozinės plokštelės, kurios susiaurina arteriją arba ją užkemša. Aterosklerozė vystosi iš lėto ir gali pasireikšti tik po daugelio metų – pavyzdžiui, kai ištinka širdies infarktas, smegenų insultas ar galūnių arterijų trombozė („rūkalių gangrena“).

Trombozė širdyje

Esant širdies trombozei, krešulių gali susidaryti skilveliuose, ant vožtuvų ir prieširdžiuose. Krešuliai, kurie susidaro širdyje, yra pagrindinė žmonių, kenčiančių nuo prieširdžių virpėjimo, insulto priežastis.
Plačiau apie prieširdžių virpėjimo – dažniausio širdies ritmo sutrikimo – keliamą grėsmę skaitykite čia.

Šaltiniai:

4. Medicinos enciklopedija, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1994; 2 tomas: 371.
5. White RH. The epidemiology of venous thromboembolism. Circulation. 2003;107(23)(suppl 1):I5-I6.